Pco

Kompresyjne ortezy posturalne

Miękkie, kompresyjne ortezy ciała ułatwiają korekcję w przypadku zaburzeń w napięciu mięśniowym i problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała spowodowanych zaburzeniami neurologicznymi (np. mózgowe porażenie dziecięce, udar, paraplegia). Normalizują czucie proprioceptywne i redukują napięcie spastyczne mięśni. Składają się w wielu części: kamizelek, spodenek, rękawów czy czapki, które działają razem lub osobno w celu zapewnienia prawidłowego czucia rdzeniowego. W niektórych z nich, system elastycznych taśm zapewnia regulowany poziom kompresji. Ortezy powinny być stosowane podczas wykonywania czynności dnia codziennego oraz z pełnym postępowaniem rehabilitacyjnym (ćwiczenia, naukowa chodu, terapia zajęciowa) w celu zwiększenia jego skuteczności.

PCO® (Kompresyjne Ortezy Posturalne) to wyroby medyczne kl. I, zapewniające dynamiczną stabilizację i kontrolę mięśniową u dzieci cierpiących z powodu zaburzeń neurologicznych tj. mózgowe porażenie dziecięce (MPD) czy rozszczep kręgosłupa. Cieszą się one ogromną popularnością w polskim jak i międzynarodowym środowisku fizjoterapeutów i neurologów.Dynamiczne ortezy PCO® zostały wykonane z lycry i posiadają neoprenowe wstawki zapewniające doskonałe odciążenie w newralgicznych miejscach. Lycra zapewnia doskonałą kompresję i kontrolę nieprawidłowego napięcia mięśniowego.Ortezy PCO® występują w wielu wariantach: od pojedynczych rękawów kończyn począwszy, po spodenki oraz koszulki z długimi i krótkimi rękawami, a na kamizelkach tułowia skończywszy.Charakteryzują się one wysoką dynamicznością sensoryczną. Lycra zapewnia głęboką stabilizację rdzeniową, przez co doskonale normalizuje zaburzony tonus mięśniowy, będący częstym objawem szeregu chorób neurologicznych. Głęboka kompresja poszczególnych części ciała zapewnia poprawienie informacji sensorycznej płynącej do mózgu dziecka, co z kolei zwiększa propriocepcję i świadomość własnego ciała. Tym samym, ortezy dynamiczne PCO® są rewelacyjnym narzędziem we wspomaganiu leczenia i walce ze wzmożonym napięciem mięśniowym, w tym ze spastyką.Ortezy PCO® nie ograniczają zakresu ruchomości stawów dziecka, a ich głęboka kompresja normalizuje napięcie mięśniowe i redukuje ruchy mimowolne, występujące szczególnie często u dzieci z MPD.Stosowanie Kompresyjnych Ortez Posturalnych PCO® jest rekomendowane przez specjalistów w większości schorzeń neurologicznych, których objawami są: wzmożone i spastyczne napięcie mięśniowe, obniżone napięcie mięśniowe, atetoza, ataksja, dystonia czy dyskineza.Dynamiczne ortezy PCO® to doskonałe uzupełnienie tradycyjnej terapii i zajęć rehabilitacyjnych.Przyjmuje się, że stosowanie Kompresyjnych Ortez Posturalnych PCO® i ich głęboki ucisk pozwala na osiągniecie lepszej informacji sensorycznej płynącej do mózgu dziecka, co z kolei zwiększa propriocepcję i świadomość własnego ciała. Tym samym, ortezy dynamiczne PCO® są rewelacyjnym narzędziem we wspomaganiu leczenia i walce ze wzmożonym napięciem mięśniowym, w tym ze spastyką.

 • Zalety

  poprawa równowagi ciała
  zwiększenie stabilizacji rdzeniowej
  zwiększenie biernego i aktywnego ruchu w stawach
  normalizacja napięcia mięśniowego
  zmniejszenie spastyki
  zmniejszenie ruchów mimowolnych
  usprawnienie mięśni oddechowych

 • Przeznaczenie

  mózgowe porażenie dziecięce (MPD)
  rozszczep kręgosłupa
  Zespół Downa
  zaburzenia integracji sensorycznej (SI)
  wzmożone napięcie mięśniowe (wnm)
  osłabione napięcie mięśniowe (onm)
  spastyka
  atetoza
  ataksja
  dyskineza
  dystonia
  autyzm
  Zespół Retta

Wszystkie ortezy wykonane są z miękkiej lycry, która cechuje się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała oraz zapewnia właściwe odprowadzanie potu. W połączeniu z neoprenowymi elementami, zapewniają głęboką i dynamiczną stabilizację napięcia mięśniowego. Elastyczność i głęboki ucisk zapewniają poprawienie równowagi ciała, a także zdecydowane zmniejszenie ruchów mimowolnych dziecka. Ortezy wspomaga chód, równowagę i stabilizację kończyn dolnych i górnych, a także zapewniają kontrolę mięśniową i stabilizację rdzeniową całego ciała.